Kingsröd
  • Hästlastbil
  • B-kortslastbil
  • C-kortslastbil
  • Begagnat
  • Husbilar
  • Motorsport
  • Groom Suite
  • Specialfordon
  • Trailers
  • Sadelskåp
  • Kontakta oss
  • Logga in
  • Menu Menu

AKX 3 sits stuteri på Renault Master

837500 kronor inklusive moms inklusive moms Begär offert
Belgiska AKX är en produkt av ledande Stephex Group i Europa på tillverkning av hästlastbilar och står för design, funktion och kvalitet. Våra populära 2-hästarsbilar finns i 3 sitsigt utförande med stuteriinredning i hästdelen. AKX B-kortsbilar byggs i aluminium-sandwich med en gedigen framstam vilket gör att våra hästlastbilar är säkra, starka och hållbara. Vi tänker på er säkerhet- Som en av få leverantörer på marknaden levereras alla våra lastbilar med CoC-godkännande som är ett viktigt dokument då det ställer krav på tillverkaren som måste dokumentera säker konstruktion och korrekt data på bilen man köper. Att hela konstruktionen är krocktestad och följer dom stränga regler som gäller i EU och ger dig som kund en trygghet.

Alla AKX levereras med följande standardutrustning: -

Renault Master chassie
165 hk manuell
Navigator
Dragkrok
Ac
Bluetooth
Elhissar
Multiratt
Stuteriinredning

Pris: 670 000 kr ex moms finansiering ordnas

Utöver ovanstående levereras 2-hästarsbilarna med: Aluminiumramp, Gummibeklädd hästdel, Skjutbar skiljevägg i aluminium, Blå och Vit LED belysning, 3 öppningsbara fönster, taklucka, fläkt, ventiler, 2 sadelhängare, 4 tränshängare dörr framför hästen. Givetvis kan alla bilar kompletteras med ytterligare extrautrustning efter dina önskemål.

Kingsröd AB; ER leverantör av Hästlastbilar och Specialfordon

Kingsröd AB är ett Norsk-Svenskt bolag som har levererat hästlastbilar i över 40 år. Vi är återförsäljare för Europas ledande leverantörer av hästlastbilar och specialfordon som Stephex(STX) och Ketterer samt AKX i Sverige och Norge. Självklart hjälper vi dig med service och reservdelar i hela Europa till din hästlastbil.

Välkomna till våran utställning i Fjärås (Kungsbacka).

Kontakt:
info@kingsrod.se
0300 10163

Kingsröd har alltid ett 30 tal hästlastbilar för omgående leverans. B kortsbil som C kortsbil eller hästtrailer.

akx, stx, ketterer, hästlastbil, hästbil, hästbuss, b-kortare, b-kortsbil, bra lastvikt
Modell: AKX 3,5 ton
Chassi (märke): Renault Master
Antal hästplatser: 2
Antal passagerare: 2
Antal hästkrafter: 165
Växellåda: Manuell
Klädsel: Tyg
Bilkategori: B-kort
Skick: Ny
Status: I lager
Till alla bilar
© Copyright - Kingsröd AB - 2023
STX 6 hästar med dubbel pop-out/up byggd på Volvo FH540AKX 3 sits stuteri på Renault Master
Scroll to top